Ile zastosowań jesteś w stanie znaleźć dla spinacza biurowego? Sprawdź, czy jesteś kreatywny! Czyli o tym, jak system edukacji zabija myślenie

Ile zastosowań jesteś w stanie znaleźć dla spinacza biurowego? Sprawdź, czy jesteś kreatywny! Czyli o tym, jak system edukacji zabija myślenie
Autor
www.picjumbo.com
W ostatni weekend miałam mnóstwo zajęć na studiach niestacjonarnych. W czasie „Technik komputerowych w ekonomii” wykładowca bardzo chciał podzielić się z nami swoimi przemyśleniami. Jednak najpierw kazał nam obejrzeć krótki film na youtube. I właśnie w ten sposób zachęcił mnie, zainspirował do napisania dzisiejszego wpisu. Będzie inspirująco i… kreatywnie!:)

Będąc w podstawówce i gimnazjum po szkole zawsze chodziłam na świetlicę do pobliskiego domu kultury. W wakacje i ferie organizowane były konkursy, przede wszystkim plastyczne, sportowe i „warcabowe”. Warcaby były moją piętą Achillesową. Za nic nie potrafiłam wygrać. Pewnego razu dzień przed konkursem miałam sen – śniło mi się, że gram w warcaby i zbijam mnóstwo pionków. Następnego dnia podczas konkursu walczyłam już o zwycięstwo, mimo że do tej pory byłam bardzo kiepska. Pomysły mogą nam przyjść ot tak do głowy, mogą nam się przyśnić, ale w większości przypadków musimy się nieźle namęczyć i namyśleć. 
www.picjumbo.com
Nigdy nie byłam zwolenniczką obecnego systemu edukacji. Kupowanie i noszenie ciężkich książek przez pierwszaków, olewanie nauczania, języki na niskim poziomie, obowiązek wbijania się w tzw.klucz i kształcenie rzeszy studentów. To niczym produkcja wykształconych. Zamiast na jakość system edukacji stawia na ilość. Kiedy szłam na studia, na budownictwie na moim roku było ponad 500 studentów. Przecież to strasznie dużo. Mnóstwo wykształconych przez to nie może znaleźć pracy a pracodawcy nie mają pojęcia, kto będzie odpowiedni na stanowisko. Jasne, mają z czego wybierać, ale przecież wiele osób tytułujących się magistrem czy inżynierem, kończyło prywatne wyższe szkoły. Gdyby nie ich istnienie prawdopodobnie część osób nie miałaby teraz studiów. Z jednej strony to fajnie, że wielu z nas może się dalej kształcić, ale studia niestety niczego nie gwarantują, a już na pewno nie pracę w wykształconym zawodzie.

 

 

Powyższy filmik właśnie zainspirował mnie do przeprowadzenia testu spinacza. Przeciętny człowiek podobno może znaleźć 10-15 zastosowań, a najlepsi znajdują ich aż 200. Niedzielne popołudnie poświęciłam na wymyślanie nowych funkcji dla spinacza i… udało mi się znaleźć ich ponad 200 (pomógł mi mój chłopak). Świadczy to o tym, że posiadamy umiejętność myślenia dywergencyjnego, czyli znajdowania wielu poprawnych odpowiedzi. Jest to też ważna kwestia jeśli staramy się o pracę. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruterzy wykorzystują test spinacza na kandydatach. Zwykle w czasie 1,5 minuty trzeba znaleźć zastosowanie dla długopisu, podkładki pod myszkę czy kartki. W ten sposób pracodawcy próbują sprawdzić nasze umiejętności rozwiązywania problemów w stresie.

Pewnie część z Was również będzie chciała się przekonać, czy uda się Wam znaleźć nowe funkcje np. spinacza. Dlatego podzielcie się najciekawszymi pomysłami! Bo jestem strasznie ciekawa jak Wam poszło :) Jakie jest Wasze zdanie na temat systemu edukacji w Polsce? Co Was denerwuje, a co się Wam podoba?

 

PROJEKT ZMIANA: Podsumowanie 1-4 tygodnia zmian
INSPIRACYJNE WIADOMOŚCI, czyli kwietniowa dawka linków!

Od ponad czterech lat bloguję o pielęgnacji włosów, rozwoju osobistym, urodzie i blogowaniu. Trzymam się z dala od ludzi, którzy tłamszą moje marzenia. Czasem wątpię i błądzę, ale jestem uparta i dążę do wyznaczonych celów. Na co dzień jestem blogerką i freelancerką, którą cieszy każdy dzień „na swoim”.

 • Ponieważ prowadzę swoją firmę wydaje mi się, że mogłabym wymieniać i wymieniać zastosowanie dla spinacza, ale to wiąże się z branżą technologiczną. Natomiast w stresie, np. podczas rozmowy, nie wiem jakbym zareagowała, choć zazwyczaj odpowiadam na pytania zaskakująco dobrze – nagle dostaję takiego kopa i nawijam całkiem mądrze. Szkoda, że zawsze taka nie jestem. :D

  Edukacja w Polsce mnie rozbraja. W gimnazjum uczęszczałam do klasy bilingwalnej, przedmioty miałam prowadzone po angielsku i akurat taka forma edukacji bardzo mi się przydała. Niestety patrząc na obecną młodzież, wydaje mi się, że nie szanują możliwości nauki rzeczy, których później nie będą mieli kiedy się uczyć, a mimo wszystko podstawowa wiedza z różnych dziedzin często się przydaje. O samej edukacji mogłabym mówić godzinami. Generalnie martwię się, że jeśli kiedyś będę miała dziecko to będzie miało się ciężko, ze względu na realia, możliwe towarzystwo i mój światopogląd, że dzieci powinny się uczyć, mieć dobre serce i być miłymi osobami – a takie dzieci właśnie mają się ciężko…

 • A ja bym go jakoś do czekolady wykorzystała, tak już mam. Takie zboczenie :P

 • Muszę pomyśleć na tymi zastosowaniami, ciekawe do ilu ja dojdę:)

 • Może to rysowania wzorków na tabliczce czekolady? :)

 • Daj znać, bo jestem bardzo ciekawa!:)

 • Właśnie takie dzieci mają najciężej, bo są dobre. Teraz, żeby coś osiągnąć trzeba być cwaniakiem i nie patrzeć na innych. Wiele razy się o tym przekonałam w pracy. Dobry człowiek jest tylko wykorzystywany. Nie widzę tu dobrego rozwiązania, ale ja bym chyba wolała mieć dobre dzieci niż żeby były bogate :) zazdroszczę Ci nauki w takiej klasie. Chciałam złożyć papiery do klasy bilingwalnej, ale nie wierzyłam w siebie i odpuściłam.

 • Wykorzystanie spinacza? Muszę przyznać, że mam z tym problem i niewiele przychodzi mi do głowy. :(

 • Myślę, że jak usiądziesz to wymyślisz :) czasem trochę trzeba się zastanowić. Poza tym jak ja się rozkręciłam tak ciągle myślałam o nowych zastosowaniach i gdyby mój chłopak nie powiedział, że ma dość to nadal bym myślała nad kolejnymi pomysłami :)

 • Polski system edukacji gdzieś się wykoleił. Nacisk kładziony na wysokie wykształcenie spowodował, że brakuje nam fachowców w wielu zawodach i nadal nikt nie chce w tych zawodach się kształcić, chociaż praca czeka i się prosi…
  Co to testu – nigdy o nim nie słyszałam, ale spróbuję się zmierzyć.

 • haha, dałaś mi robotę na wieczór, ciekawe ile mi się uda znaleźć! :3
  http://s0methingood.blogspot.com/

 • Dokładnie tak. Ja sama zrezygnowałam po 3 latach ze studiów, bo stwierdziłam, że to nie ma sensu. Poszłam na nie tylko ze względu na możliwość dostania pracy, bo ponoć ten kierunek taką miał oferować. Wielu moich znajomych już żałuje zmarnowanego czasu i pieniędzy. A studia nie były byle jakie (budownictwo na politechnice). Ja raczej będę próbować własnych sił w otwarciu działalności gospodarczej :)

 • ee to ja miałam łatwiznę na jednej rozmowie "zastosowanie krzesła". Ale raz dostałam pytanie: "jesteś w biurze, wchodzisz do kuchni a tam cała sterta naczyń do zmywania. Co robisz", pomyślałam wtedy królestwo aby zobaczyć moją głupią minę ;)

  W kwestii systemu edukacji, wiadomo większość wiedzy przekazywanej można o kant du*y rozbić, kładą nam do głowy rzeczy zupełnie nieprzydatne w przyszłości. Na studiach zdarza się, że możesz doktorów i profesorów całkiem sporo nauczyć, zwłaszcza jeżeli masz praktyczne doświadczenie w jakimś zakresie. Ja pisząc pracę mgr moja promotorka dziękowała mi za ciekawostki o których nie miała zielonego pojęcia. Pani prowadziła zajęcia z marketingu i pr'u a ja pracowałam w dziale marketingu, zatem zderzenie teorii z praktyką. No i chyba już standardem jest, że pracujemy w zupełnie innym kierunku niż kończymy studia. Oczywiście nie dotyczy to Informatyków i Programistów u nich to rzadkość ;)
  Ale się rozpisałam, a miałam wymyślać zastosowania spinacza ;)
  p.s. fajny blog, podoba mi się tu :) Pozdrawiam

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji

Ciasteczka są niewielkimi plikami, które są wysyłane przez serwis internetowy do urządzenia internauty. Ciasteczko nie wpływa na identyfikację osoby, która odwiedzająca witrynę i nie przekazuje żadnych informacji, które mogłyby umożliwić taką identyfikację. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację na stosowanie ciasteczek.

Zamknij