Jak przygotować się do ciąży? Mini poradnik dla przyszłej mamy!

Przyjęło się mówić, że ciąża trwa dziewięć miesięcy, tymczasem prawda jest zupełnie inna! Tylko nielicznym udaje się w nią zajść bez problemu! Powód? Brak wiedzy! Choć trudno w to uwierzyć wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że kobieta jest płodna przez zaledwie 5-6 dni w ciągu całego cyklu! Co jeszcze może utrudniać poczęcie? Jakie są najczęściej powielane mity? Dlaczego wczesna diagnostyka jest tak ważna? Kiedy najlepiej udać się do lekarza? Podpowiadamy!


Sprawdź jak: Mleczko pszczele wpływa na płodność


Ile czasu trwa zajście w ciążę?

Według statystyk po roku nieskrępowanego współżycia ponad 80 proc. par uzyska ciążę. Niestety, dla większości z nas to wieczność! Nie lada stres, nerwy, złość, a momentami bezsilność. Chcąc ich uniknąć, a zarazem skrócić czas oczekiwania na potomstwo, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie. Co jeść, aby poprawić płodność? Jakie badania wykonać? Jak wyliczyć dni płodne? Metoda kalendarzykowa czy testy owulacyjne? Zapoznaj się z radami ekspertów i dowiedz się, jak „to” robić żeby „zrobić”!

1. Jakie badania przed ciążą? Lista!

Podczas planowania ciąży istotną rolę odgrywa ocena stanu zdrowia. Co warto w tym zakresie wziąć na widelec? Na pewno cytologię, USG narządów rodnych oraz piersi. Dobry specjalista powinien również przeprowadzić dokładny wywiad na temat regularności cykli, przyjmowanych leków! Zlecić badania biochemiczne krwi, moczu, a w przypadku nawracających infekcji przeprowadzić biocenozę pochwy. Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić, jest gabinet endokrynologiczny, gdyż niezdiagnozowane choroby tarczycy mogą utrudniać poczęcie lub co równie przykre doprowadzić do poronienia! Nie można także zapomnieć o dentyście! Wszelkiego rodzaju ubytki i zaniedbania mogą skutkować problemami z implantacją! Ponadto na własną rękę warto skontrolować poziom glukozy, insuliny, cholesterolu, kreatyniny, przeciwciał toksoplazmozy, cytomegalii i różyczki, próby wątrobowe, poziom niektórych witamin i minerałów, homocysteiny, AMH. Ważne! Kobiety obciążone zakrzepicą powinny zdecydować się na badania w kierunku trombofili, która jest bardzo niebezpieczna w ciąży[1] Sińska, B., Kucharska, A., & Dmoch-Gajzlerska, E. (2014). [The diet in improving fertility in women]. Polski Merkuriusz Lekarski: Organ Polskiego Towarzystwa Lekarskiego36(216), 400–402.. Może doprowadzić do licznych komplikacji, a nawet obumarcia płodu!


Choroby, które mogą utrudniać zajście w ciążę! Zespół policystycznych jajników, niedoczynność tarczycy, Hashimoto, endometrioza, hiperprolaktynemia, cukrzyca, insulinooporność, torbiele i mięśniaki narządów płciowych, infekcje pochwy, choroby nadnerczy i przysadki mózgowej.


2. Co jeść, a czego unikać? Jak styl życia wpływa na płodność?

Planując ciążę, warto mieć na uwadze nie tylko stan swojego zdrowia, ale również dietę! Dobrze zbilansowany jadłospis zagwarantuje maluszkowi korzystne warunki dla rozwoju! W okresie poprzedzającym poczęcie warto zrezygnować z używek, słodyczy, fast-foodów oraz substancji czy też zachowań, które są potencjalnie szkodliwe dla organizmu. Decyzja o zmianie stylu życia powinna zostać podjęta nawet na trzy miesiące przed rozpoczęciem starań! Do nawyków korzystnie wpływających na płodność zalicza się zbilansowany jadłospis, regularną aktywność fizyczną, odpowiednio dobraną suplementację [2]Afeiche MC, Williams PL, Gaskins AJ, et al. Meat intake and reproductive parameters among young men. Epidemiology. 2014;25:323–330.Giahi, L., Mohammadmoradi, S., Javidan, A., & Sadeghi, M. R. … Continue reading. Szczegóły poniżej!

  • Dieta — jadłospis przyszłej mamy powinien obfitować w produkty nieprzetworzone — ciemne pieczywo, tłuste ryby morskie, chude mięso, nasiona, orzechy, jaja, dobrej jakości sery i twarogi.
  • Sport — ciąża to nie lada wyzwanie dla ciała, warto więc zadbać o dobre przygotowanie! Silne mięśnie brzucha, pleców, pośladków, dna miednicy pomogą łatwiej przejść przez ciążę, poród oraz połóg. Co zatem warto ćwiczyć? Dobrym pomysłem będzie pływanie, bieganie, jazda na rowerze, trening siłowy.
  • Suplementacja — kwas foliowy to nie wszystko! Polecana jest również suplementacja takich składników, jak: jod, kwasy Omega-3 i 6, selen, cynk, DHA, magnez, witamina D3. Wykazują one korzystny wpływ na układ immunologiczny oraz świetnie przygotowują organizm do ciąży!

3. Jak się kochać?

Częstym, a zarazem niezwykle łatwym do skorygowania błędem jest wybór nieodpowiedniego momentu na odbycie stosunku seksualnego [3]VANVOORHIS, B., DAWSON, J., STOVALL, D., SPARKS, A., & SYROP, C. (1996). The effects of smoking on ovarian function and fertility during assisted reproduction cycles. Obstetrics & … Continue reading. W tym celu należy określić dni płodne oraz moment owulacji. Jak to zrobić? Prezentujemy najbardziej popularne, a zarazem skuteczne metody!

Kalendarz dni płodnych! To niezwykle wygodna oraz intuicyjna forma obserwowania kobiecego cyklu menstruacyjnego, dostępna na telefon! Do wyboru mamy dziesiątki aplikacji! Flo, Ovufriend, Mój Kalendarzyk i wiele innych. Pozwala określić nie tylko dzień owulacji, ale również spodziewanej miesiączki! Niestety, nie jest nieomylna. To odpowiednie rozwiązanie dla kobiet o bardzo regularnych cyklach. Chcąc zwiększyć jej skuteczność, warto stosować ją w połączeniu z metodą objawowo-termiczną.

Metoda objawowo-termiczna — sprowadza się do codziennego mierzenia temperatury ciała oraz obserwacji konsystencji śluzu szyjkowego. Najlepiej zacząć zaraz po ustaniu krwawienia miesięcznego.

  • Jak mierzyć temperaturę? Pomiarów należy dokonywać codziennie, o tej samej porze dnia, jeszcze przed wstaniem z łóżka przy pomocy specjalnego termometru — z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Ważne! Należy go włożyć głęboko pod język, do pochwy lub odbytu! Zadbać o odpowiednią ilość snu! W przeciwnym razie wynik będzie niemiarodajny!
  • Jak rozpoznać śluz płodny? Śluz płodny ma gładką konsystencję. Bywa rozciągliwy i śliski. Swoją strukturą przypomina nieco surowe białko jaj. Zazwyczaj pojawia się na 5-6 dni przed owulacją.

Testy owulacyjne — są niezwykle popularne wśród par starających się o ciążę. Można je kupić w aptece bez recepty, a nawet w drogerii. Pomagają zmaksymalizować szanse na poczęcie! Określają poziom hormonu luteinizującego (LH) w organizmie, który z reguły jest podwyższony na 24-48 h przed owulacją. Kiedy rozpocząć ich wykonywanie? Trudno o uniwersalną wskazówkę, gdyż decyduje o tym kilka czynników. W pierwszej kolejności należy określić długość cyklu miesiączkowego.

Długość cyklu miesiączkowego Dzień rozpoczęcia badania
21-22 dni 6 dzień
23-24 dni 7 dzień
25-26 dni 8 dzień
27-28 dni 10 dzień
29-30 dni 12 dzień
31-32 dni 13 dzień
33-35 dni 14 dzień

Monitoring owulacji — polega na dokładnym obserwowaniu oraz kontrolowaniu procesu dojrzewania oraz wzrastania pęcherzyka jajnikowego. Sprowadza się do regularnych wizyt u ginekologa, w trakcie których ocenia on jego wielkość oraz grubość endometrium. Badanie jest wykonywane za pomocą USG transwaginalnego. Pozwala na ustalenie najbardziej dogodnego momentu współżycia.


Dowiedz się: Co pomaga na cienkie endometrium?


4. Kondycja psychiczna. Jak zajść w ciążę i nie oszaleć?

Bardzo istotne jest również dbanie o zdrowie psychiczne! Przyszła mama powinna unikać stresu, jak tylko się da lub znaleźć sposób na jego rozładowanie. Zwykły spacer, czy rozmowa mogą okazać się tutaj niezwykle pomocne! A co robić, jeżeli mimo starań się nie udaje? Rada, która mówi że wystarczy się wyluzować, rzadko kiedy jest skuteczna. Tłumienie myśli o ciąży nie jest dobry pomysłem! Należy dać im upust! Nie wstydzić się prosić o pomoc!


Dowiedz się: Jak wiesiołek wpływa na płodność!


Podsumowanie

Bycie mamą to piękna, a zarazem niezwykle wymagająca rola. Warto się do niej odpowiednio przygotować. Zbilansowana dieta, suplementacja, sport, uważna obserwacja własnego ciała i oczywiście regularny seks to doskonały plan na to, aby odpowiedzialnie i z sukcesem zajść w ciążę!

Źródła

Źródła
1  Sińska, B., Kucharska, A., & Dmoch-Gajzlerska, E. (2014). [The diet in improving fertility in women]. Polski Merkuriusz Lekarski: Organ Polskiego Towarzystwa Lekarskiego36(216), 400–402.
2 Afeiche MC, Williams PL, Gaskins AJ, et al. Meat intake and reproductive parameters among young men. Epidemiology. 2014;25:323–330.Giahi, L., Mohammadmoradi, S., Javidan, A., & Sadeghi, M. R. (2016). Nutritional modifications in male infertility: a systematic review covering 2 decades. Nutrition Reviews74(2), 118–130.
3 VANVOORHIS, B., DAWSON, J., STOVALL, D., SPARKS, A., & SYROP, C. (1996). The effects of smoking on ovarian function and fertility during assisted reproduction cycles. Obstetrics & Gynecology88(5), 785–791.

1 comment on “Jak przygotować się do ciąży? Mini poradnik dla przyszłej mamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *