Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej?

Kobiety starające się o dziecko z niecierpliwością wyczekują momentu, w którym będą mogły zrobić test ciążowy! Odliczają dni, godziny, niecierpliwe przebierają nogami! Kiedy zatem najlepiej po niego sięgnąć, aby się nie rozczarować? Pierwszy dzień planowanej miesiączki? Wcześniej, czy może wręcz przeciwnie — później? Jesteśmy tutaj po to, aby rozwiać Wasze wątpliwości!


Dowiedz się: Jak przygotować się do ciąży!


Jakie objawy powinny skłonić nas do wykonania testu ciążowego?

Niektóre kobiety zaczynają je odczuwać już tydzień po owulacji, jednak zdecydowanie nie jest to najlepszy moment na wykonanie testu ciążowego. Dlaczego? Chodzi i o biologię. Zagnieżdżenie zarodka, nazywane potocznie implantacją odbywa się pomiędzy 6 a 12 dniem od zapłodnienia. Wówczas zaczyna być produkowany hormon hCG — winowajca mdłości, migrenowych bólów głowy, bezsenności [1]Władysław Traczyk, Fizjologia człowieka w zarysie, s. 394, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1989,.

 • Mdłości, wymioty — oszacowano, że dotyczą nawet 80 proc. ciężarnych!
 • Zaburzenia głodu i sytości — w jednej chwili marzysz o pizzy z podwójnym serem i wielkim pucharku lodów, a za chwilę nie możesz przełknąć skibki chleba? Odrzuca Cię od ulubionych dań? To całkowicie normalne. Wiele ciężarnych skarży się na problemy z łaknieniem.
 • Zawroty głowy — omdlenia, a nawet zaburzenia widzenia są częstym objawem ciąży! Nierzadko idą w parze z mdłościami!
 • Bolesność piersi — Twój biust stał się wyraźnie pełniejszy, a brodawki jakby ciemniejsze? To może być pierwszy objaw ciąży!
 • Zmęczenie — apatia, wahania nastroju, senność w ciąży są czymś całkowicie normalnym! W końcu organizm pracuje na pełnych obrotach!
 • Zmiana rytmu wypróżnień — wzdęcia, zaparcia, a może wręcz przeciwnie — biegunki? We wczesnej ciąży to standard!
 • Kłopoty z węchem — kawa, papierosy, piwo, mięso, a nawet ulubione perfumy — ich zapach może przyprawiać Cię o młodości!
 • Podwyższona temperatura ciała — jeżeli przed spodziewanym terminem miesiączki nie odnotowałaś spadku temperatury, możliwe że jesteś w ciąży! Jej wzrost jest ściśle związany z podwyższonym poziomem progesteronu krwi — hormon ten odgrywa bardzo ważną rolę w zapłodnieniu. Umożliwia zagnieżdżenie zarodka w błonie śluzowej macicy.
 • Zmiany w wyglądzie — masz wrażenie, że Twoja skóra nabrała niesamowitego blasku, a włosy stały się wyraźnie gęstsze? A może wręcz przeciwnie, zaobserwowałaś u siebie trądzik? Winne mogą być hormony ciążowe!
 • Częste wizyty w toalecie — parcie na pęcherz jest wyjątkowo uciążliwym objawem, który daje się we znaki nie tylko w ciągu dnia, ale również w nocy! Co gorsza, niektórym kobietom towarzyszy przez cały okres ciąży!

Jak widać, objawów jest całe mnóstwo. Co gorsza, łatwo je pomylić z przepracowaniem, chorobami tarczycy, czy sezonowym zmęczeniem. Tym, co tak naprawdę powinno nas skłonić do wykonania testu. jest spóźniający się okres! Chociaż i on nie jest pewnikiem! Wiele dorosłych kobiet zmaga się z nieregularnymi miesiączkami. Jakie są tego przyczyny? Z reguły winne są hormony — produkowana w nadmiarze przez przysadkę mózgową prolaktyna, niedobór tzw. ciałka żółtego lub estrogenów, zespół policystycznych jajników, niedoczynność tarczycy, Hashimoto [2]Jerzy A. Kowalski, Homo eroticus. Jak kształtowała się ludzka seksualność, Wydawnictwo IBS, Opole 2011.. Nie bez znaczenia jest również styl życia — dieta, stres.


Sprawdź jak: Poprawić jakość nasienia!


Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej? Jaką czułość wybrać? Lista praktycznych wskazówek!

Producenci zalecają go wykonać najwcześniej 10-12 dni po domniemanej owulacji, a najlepiej w pierwszym dniu planowanej miesiączki! Jaką czułość wybrać? Im niższa liczba mlU/ml, tym większe szanse na wykrycie ciąży! A co jeśli wynik okaże się niejednoznaczny? W takiej sytuacji najlepiej wybrać się do laboratorium w celu oznaczania poziomu gonadotropiny kosmówkowej (HCG) we krwi. Co istotne, takie badanie kosztuje niewiele więcej niż test — ok. 20- 30 złotych a jest o wiele bardziej miarodajne! Rozwiewa wszelkie wątpliwości!

Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej? Lista praktycznych wskazówek!

 1. Kup czuły test ciążowy — najlepiej 10 mlU/ml!
 2. Wykonaj go tuż po przebudzeniu, wówczas stężenie hCG w moczu jest najwyższe!
 3. Odczytaj wynik po upływie 3-5 minut. Później może być niewiarygodny!
 4. Pamiętaj, aby go powtórzyć za kilka dni! Czasami zdarza się tak, że jest dodatni, a za jakiś czas ujemny. W takiej sytuacji mamy do czynienia z ciążą biochemiczną.

Pozytywny test ciążowy. Co dalej?

Kiedy mamy już pewność, że w naszym ciele rozwija się nowe życia, musimy wybrać się do ginekologa. Pierwsza wizyta powinna odbyć się przed 10 tygodniem! Poniżej prezentujemy szczegóły jej przebiegu!

Wywiad położniczy!

 • Data ostatniej miesiączki, przebieg wcześniejszego porodu lub poronienia, ewentualne powikłania, płeć, wiek, rozwój dziecka.
 • Przebyte choroby ginekologiczne lub przenoszone drogą płciową.
 • Choroby przewlekłe.
 • Przyjmowane leki.
 • Przebyte operacje.
 • Uczulenia.

Wywiad rodzinny

 • Cukrzyca.
 • Choroby nowotworowe.
 • Nadciśnienie.
 • Choroba żylno-zakrzepowa.
 • Wady genetyczne.

Kolejny etap to badanie ginekologiczne, w tym m.in. pobranie wymazu cytologicznego [3]Encyklopedia Biologia. Agnieszka Nawrot (red.). Kraków: Wydawnictwo GREG, s. 108–109.. To bardzo ważne! Dlaczego? Ponieważ jest to metoda pozwalająca na wczesne wykrycie zmian nowotworowych, które niestety mogą nas dopaść również w ciąży. Mając tę wiedzę, można je zlikwidować lub całkowicie wyleczyć, zważając przy tym na zdrowie przyszłej mamy, jak i dziecka. Następnie specjalista wykona USG dopochwowe, które pozwoli określić wiek płodu. W dalszej kolejności zleci wizytę w laboratorium w celu oznaczenia takich parametrów, jak: morfologia, poziom glukozy we krwi, oznaczenie czynnika Rh, panel tarczycowy, różyczka, toksoplazmoza, cytomegalia. Oczywiście są to dane czysto informacyjne, nie zastąpią porady fachowca!


Czytaj również: Wiesiołek tabletki czy olej? Co wybrać?


Kiedy powiedzieć najbliższym o ciąży?

Tak naprawdę jest to bardzo indywidualna kwestia. Trudno tutaj o konkretną radę. Niektóre kobiety chcą jak najdłużej ukrywać swój stan w tajemnicy, inne wręcz przeciwnie — dzielą się tą informacją zaraz po zobaczeniu dwóch kresek na teście, jeszcze przed pierwszą wizytą u ginekologa! Należy pamiętać, że pierwszy trymestr jest obarczony dużym ryzykiem. Statystyki pokazują, że problem poronień dotyczy aż 20% par w Polsce! Momentem przełomowym wydają się być okolice 16 tygodnia, wtedy brzuszek zaczyna się zaokrąglać, w efekcie czego o wiele trudniej zataić ciąże, aczkolwiek nie jest to regułą. Wszystko zależy od budowy anatomicznej!

Źródła

Źródła
1 Władysław Traczyk, Fizjologia człowieka w zarysie, s. 394, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1989,
2 Jerzy A. Kowalski, Homo eroticus. Jak kształtowała się ludzka seksualność, Wydawnictwo IBS, Opole 2011.
3 Encyklopedia Biologia. Agnieszka Nawrot (red.). Kraków: Wydawnictwo GREG, s. 108–109.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *